BM2P141W-Z
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads |
| Supplier Device Package | 7-DIPK |
| Voltage - Breakdown | 650V |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 12V ~ 15.12V |
| Frequency - Switching | 65kHz |
| Output Isolation | Non-Isolated |
| Topology | Buck |
| Voltage - Start Up | 8.8 V |
| Duty Cycle | 40% |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit, UVLO |
| Control Features | Soft Start |
| Packaging | Tube |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The BM2P141W-Z is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by ROHM Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads.
This device comes in a 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 6.000 units of BM2P141W-Z in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the BM2P141W-Z in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.000 units of BM2P141W-Z in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the BM2P141W-Z available in?
The BM2P141W-Z by ROHM Semiconductor is available in a 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for BM2P141W-Z?
Unit pricing for BM2P141W-Z starts at $6.26 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.