SI83004BF-ITR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Features | Status Flag |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 9V ~ 32V |
| Number of Outputs | 4 |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Load, Over Temperature, Over Voltage, UVLO |
| Output Configuration | High Side or Low Side |
| Rds On ( Typ) | 150mOhm |
| Voltage - Load | 9V ~ 32V |
| Current - Output ( Max) | 700mA |
| Switch Type | Relay, Solenoid Driver |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SI83004BF-ITR is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Skyworks Solutions. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Features: Status Flag, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.116 units of SI83004BF-ITR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SI83004BF-ITR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.116 units of SI83004BF-ITR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SI83004BF-ITR available in?
The SI83004BF-ITR by Skyworks Solutions is available in a 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SI83004BF-ITR?
Unit pricing for SI83004BF-ITR starts at $6.41 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.