L4925PD013TR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.433", 11.00mm Width) Exposed Pad |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 28V |
| Supplier Device Package | PowerSO-20 |
| Current - Supply ( Max) | 20 mA |
| Current - Output | 500mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 360 µA |
| Control Features | - |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 5V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.6V @ 500mA |
| P S R R | - |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The L4925PD013TR is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-SOIC (0.433", 11.00mm Width) Exposed Pad.
This device comes in a 20-SOIC (0.433", 11.00mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 5.250 units of L4925PD013TR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the L4925PD013TR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.250 units of L4925PD013TR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the L4925PD013TR available in?
The L4925PD013TR by STMicroelectronics is available in a 20-SOIC (0.433", 11.00mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for L4925PD013TR?
Unit pricing for L4925PD013TR starts at $3.21 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.