L4940V5
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 17V |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Current - Supply ( Max) | 50 mA |
| Current - Output | 1.5A |
| Current - Quiescent ( Iq) | 8 mA |
| Control Features | - |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 5V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.9V @ 1.5A |
| P S R R | 68dB (120Hz) |
| Protection Features | Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The L4940V5 is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: TO-220-3.
This device comes in a TO-220-3 package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 58.156 units of L4940V5 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the L4940V5 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 58.156 units of L4940V5 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the L4940V5 available in?
The L4940V5 by STMicroelectronics is available in a TO-220-3 package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for L4940V5?
Unit pricing for L4940V5 starts at $0.6030 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.