L4970A
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Multiwatt-15 (Vertical, Bent and Staggered Leads) |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 50V |
| Supplier Device Package | 15-Multiwatt |
| Current - Output | 10A |
| Frequency - Switching | 200kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Buck |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 5.1V |
| Voltage - Output ( Max) | 40V |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input ( Min) | 15V |
| Function | Step-Down |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The L4970A is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: Multiwatt-15 (Vertical, Bent and Staggered Leads).
This device comes in a Multiwatt-15 (Vertical, Bent and Staggered Leads) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 4.374 units of L4970A in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the L4970A in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.374 units of L4970A in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the L4970A available in?
The L4970A by STMicroelectronics is available in a Multiwatt-15 (Vertical, Bent and Staggered Leads) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for L4970A?
Unit pricing for L4970A starts at $14.45 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.