L7809CV
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 35V |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Current - Supply ( Max) | - |
| Current - Output | 1.5A |
| Current - Quiescent ( Iq) | 8 mA |
| Control Features | - |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 9V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 2V @ 1A (Typ) |
| P S R R | 55dB (120Hz) |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The L7809CV is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 125°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: TO-220-3.
This device comes in a TO-220-3 package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 25.959 units of L7809CV in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the L7809CV in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 25.959 units of L7809CV in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the L7809CV available in?
The L7809CV by STMicroelectronics is available in a TO-220-3 package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for L7809CV?
Unit pricing for L7809CV starts at $0.2011 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.