L99ASC03TR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP Exposed Pad |
| Technology | - |
| Interface | SPI |
| Supplier Device Package | 48-TQFP-EP (7x7) |
| Voltage - Supply | 6V ~ 28V |
| Current - Output | - |
| Output Configuration | Pre-Driver - Half Bridge (3) |
| Voltage - Load | - |
| Motor Type - Stepper | - |
| Motor Type - A C, D C | Brushless DC (BLDC) |
| Step Resolution | - |
| Applications | Automotive |
| Function | Controller - Commutation, Direction Management |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The L99ASC03TR is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 48-TQFP Exposed Pad.
This device comes in a 48-TQFP Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 954 units of L99ASC03TR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the L99ASC03TR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 954 units of L99ASC03TR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the L99ASC03TR available in?
The L99ASC03TR by STMicroelectronics is available in a 48-TQFP Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for L99ASC03TR?
Unit pricing for L99ASC03TR starts at $8.16 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.