L99H01XPTR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | PowerSSO-36 Exposed Bottom Pad |
| Technology | CMOS |
| Interface | SPI |
| Supplier Device Package | PowerSSO-36 |
| Voltage - Supply | 6V ~ 28V |
| Current - Output | - |
| Output Configuration | Pre-Driver - Half Bridge (2) |
| Voltage - Load | - |
| Motor Type - Stepper | - |
| Motor Type - A C, D C | Brushed DC |
| Step Resolution | - |
| Applications | Automotive |
| Function | Controller - Commutation, Direction Management |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The L99H01XPTR is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: PowerSSO-36 Exposed Bottom Pad.
This device comes in a PowerSSO-36 Exposed Bottom Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 14.088 units of L99H01XPTR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the L99H01XPTR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 14.088 units of L99H01XPTR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the L99H01XPTR available in?
The L99H01XPTR by STMicroelectronics is available in a PowerSSO-36 Exposed Bottom Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for L99H01XPTR?
Unit pricing for L99H01XPTR starts at $3.63 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.