L99VR02J
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 12-LSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad |
| P S R R | 75dB (1kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Output Type | Programmable |
| Current- Quiescent( Iq) | 130 µA |
| Current- Supply( Max) | 2.5 mA |
| Control Features | Current Limit, Enable, Reset Output, Watchdog |
| Current- Output | 500mA |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage- Output( Max) | 5V |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 0.8V |
| Voltage- Input( Max) | 28V |
| Numberof Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Voltage Dropout( Max) | 0.5V @ 500mA |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The L99VR02J is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Package / Case: 12-LSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad, P S R R: 75dB (1kHz), Series: Automotive, AEC-Q100.
This device comes in a 12-LSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 8.766 units of L99VR02J in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the L99VR02J in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.766 units of L99VR02J in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the L99VR02J available in?
The L99VR02J by STMicroelectronics is available in a 12-LSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for L99VR02J?
Unit pricing for L99VR02J starts at $1.22 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.