LD59150PURY
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 10-DFN (3x3) |
| Current - Supply ( Max) | - |
| Current - Output | 1.5A |
| Current - Quiescent ( Iq) | - |
| Control Features | Enable, Power Good |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 0.8V |
| Voltage - Output ( Max) | 3.6V |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.125V @ 1.5A |
| P S R R | 70db ~ 30dB (1kHz ~ 300kHz) |
| Protection Features | Current Limit, Thermal Shutdown, UVLO |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LD59150PURY is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Wettable Flank, Package / Case: 10-VFDFN Exposed Pad.
This device comes in a 10-VFDFN Exposed Pad package with surface mount, wettable flank mounting.
FPGACenter currently has 49.238 units of LD59150PURY in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LD59150PURY in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 49.238 units of LD59150PURY in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LD59150PURY available in?
The LD59150PURY by STMicroelectronics is available in a 10-VFDFN Exposed Pad package with surface mount, wettable flank mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LD59150PURY?
Unit pricing for LD59150PURY starts at $1.58 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.