LM2903YQ3T
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Type | General Purpose |
| Output Type | Open-Collector, Rail-to-Rail |
| Supplier Device Package | 8-DFN (2x2) |
| Number of Elements | 2 |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | 2V ~ 36V, ±1 V ~ 18V |
| Voltage - Input Offset ( Max) | 7mV @ 30V |
| Current - Input Bias ( Max) | 0.25µA @ 5V |
| Current - Output ( Typ) | 16mA @ 5V |
| Current - Quiescent ( Max) | 2.5mA |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Base Product Number | LM2903 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM2903YQ3T is a analog comparators in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Wettable Flank, Package / Case: 8-WFDFN Exposed Pad.
This device comes in a 8-WFDFN Exposed Pad package with surface mount, wettable flank mounting.
FPGACenter currently has 10.638 units of LM2903YQ3T in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM2903YQ3T in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.638 units of LM2903YQ3T in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM2903YQ3T available in?
The LM2903YQ3T by STMicroelectronics is available in a 8-WFDFN Exposed Pad package with surface mount, wettable flank mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM2903YQ3T?
Unit pricing for LM2903YQ3T starts at $0.1485 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.