MASTERGAN3
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Features | Bootstrap Circuit |
| Application | DC-DC Converters |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 31-VQFN Exposed Pad |
| Technology | DMOS |
| Interface | Logic |
| Supplier Device Package | 31-QFN (9x9) |
| Voltage - Supply | 3.3V ~ 15V |
| Current - Output / Channel | 4A, 6.5A |
| Current - Peak Output | 7A, 12A |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Current, UVLO |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Load Type | Inductive, Capacitive |
| Rds On ( Typ) | 225mOhm LS, 450mOhm HS |
| Voltage - Load | 600V (Max) |
| Packaging | Bulk |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MASTERGAN3 is a full & half-bridge drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Features: Bootstrap Circuit, Application: DC-DC Converters.
This device comes in a 31-VQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.042 units of MASTERGAN3 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MASTERGAN3 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.042 units of MASTERGAN3 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MASTERGAN3 available in?
The MASTERGAN3 by STMicroelectronics is available in a 31-VQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MASTERGAN3?
Unit pricing for MASTERGAN3 starts at $11.22 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.