MASTERGAN4TR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers |
| Product Status | Active |
| Features | Bootstrap Circuit |
| Application | General Purpose |
| Package / Case | 31-VQFN Exposed Pad |
| Technology | DMOS |
| Interface | Logic |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage- Supply | 4.75V ~ 9.5V |
| Fault Protection | Over Temperature, UVLO |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Load Type | Capacitive and Resistive |
| Rds On( Typ) | 225mOhm LS, 225mOhm HS |
| Voltage- Load | 600V (Max) |
| Current- Peak Output | 7A, 16A |
| Current- Output/ Channel | 4A, 6.5A |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MASTERGAN4TR is a full & half-bridge drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers, Product Status: Active, Features: Bootstrap Circuit, Application: General Purpose, Package / Case: 31-VQFN Exposed Pad.
This device comes in a 31-VQFN Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 1.715 units of MASTERGAN4TR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MASTERGAN4TR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.715 units of MASTERGAN4TR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MASTERGAN4TR available in?
The MASTERGAN4TR by STMicroelectronics is available in a 31-VQFN Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MASTERGAN4TR?
Unit pricing for MASTERGAN4TR starts at $9.45 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.