MASTERGAN5TR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Application | DC-DC Converters |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 31-VQFN Exposed Pad |
| Technology | DMOS |
| Interface | Logic |
| Supplier Device Package | 31-QFN (9x9) |
| Voltage - Supply | 3.3V ~ 15V |
| Current - Output / Channel | 4A |
| Current - Peak Output | 7A |
| Fault Protection | Over Temperature, UVLO |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Load Type | Inductive, Capacitive |
| Rds On ( Typ) | 77Ohm LS + HS |
| Voltage - Load | 600V (Max) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MASTERGAN5TR is a full & half-bridge drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Application: DC-DC Converters, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 31-VQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.200 units of MASTERGAN5TR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MASTERGAN5TR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.200 units of MASTERGAN5TR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MASTERGAN5TR available in?
The MASTERGAN5TR by STMicroelectronics is available in a 31-VQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MASTERGAN5TR?
Unit pricing for MASTERGAN5TR starts at $3.46 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.