OA2ZHA22Q
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-UFDFN Exposed Pad |
| Current - Supply | 31µA (x2 Channels) |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Supplier Device Package | 8-DFN (2x2) |
| Number of Circuits | 2 |
| Amplifier Type | Zero-Drift |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Output / Channel | 18 mA |
| Slew Rate | 0.19V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 400 kHz |
| Current - Input Bias | 70 pA |
| Voltage - Input Offset | 1 µV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 1.8 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 5.5 V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The OA2ZHA22Q is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-UFDFN Exposed Pad.
This device comes in a 8-UFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.775 units of OA2ZHA22Q in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the OA2ZHA22Q in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.775 units of OA2ZHA22Q in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the OA2ZHA22Q available in?
The OA2ZHA22Q by STMicroelectronics is available in a 8-UFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for OA2ZHA22Q?
Unit pricing for OA2ZHA22Q starts at $2.54 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.