STA50813TR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Audio |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 90°C (TA) |
| Features | Digital Inputs, Short-Circuit and Thermal Protection, Standby |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | PowerSO-36 Exposed Top Pad |
| Type | Class D |
| Output Type | 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) |
| Supplier Device Package | PowerSO-36 |
| Voltage - Supply | 10V ~ 36V |
| Max Output Power x Channels @ Load | 160W x 1 @ 8Ohm; 80W x 2 @ 4Ohm |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The STA50813TR is a audio amplifiers in the Amplifiers family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Audio, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 90°C (TA), Features: Digital Inputs, Short-Circuit and Thermal Protection, Standby, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a PowerSO-36 Exposed Top Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 3.600 units of STA50813TR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the STA50813TR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.600 units of STA50813TR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the STA50813TR available in?
The STA50813TR by STMicroelectronics is available in a PowerSO-36 Exposed Top Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for STA50813TR?
Unit pricing for STA50813TR starts at $7.36 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.