TL084BIDT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Current - Supply | 1.4mA (x4 Channels) |
| Output Type | - |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Number of Circuits | 4 |
| Amplifier Type | J-FET |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Slew Rate | 16V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 4 MHz |
| Current - Input Bias | 20 pA |
| Voltage - Input Offset | 1 mV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 6 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 36 V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TL084BIDT is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 11.012 units of TL084BIDT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TL084BIDT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.012 units of TL084BIDT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TL084BIDT available in?
The TL084BIDT by STMicroelectronics is available in a 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TL084BIDT?
Unit pricing for TL084BIDT starts at $0.1341 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.