TL1431ACZ-AP
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference |
| Product Status | Active |
| Tolerance | ±0.25% |
| Temperature Coefficient | 90ppm/°C |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) |
| Current - Supply | - |
| Voltage - Input | - |
| Output Type | Adjustable |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
| Reference Type | Shunt |
| Current - Output | 100 mA |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 2.5V |
| Voltage - Output ( Max) | 36 V |
| Noise - 0.1 Hz to 10 Hz | - |
| Noise - 10 Hz to 10k Hz | - |
| Current - Cathode | 600 µA |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TL1431ACZ-AP is a voltage references in the Voltage Regulators family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference, Product Status: Active, Tolerance: ±0.25%, Temperature Coefficient: 90ppm/°C, Operating Temperature: -20°C ~ 70°C (TA).
This device comes in a TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 10.941 units of TL1431ACZ-AP in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TL1431ACZ-AP in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.941 units of TL1431ACZ-AP in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TL1431ACZ-AP available in?
The TL1431ACZ-AP by STMicroelectronics is available in a TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TL1431ACZ-AP?
Unit pricing for TL1431ACZ-AP starts at $0.2080 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.