TS4436ICT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference |
| Product Status | Active |
| Tolerance | ±1% |
| Temperature Coefficient | 150ppm/°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Current - Supply | - |
| Voltage - Input | - |
| Output Type | Adjustable |
| Supplier Device Package | SC-70-5 |
| Reference Type | Shunt |
| Current - Output | 20 mA |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 0.6V |
| Voltage - Output ( Max) | 1.8 V |
| Noise - 0.1 Hz to 10 Hz | - |
| Noise - 10 Hz to 10k Hz | - |
| Current - Cathode | 250 µA |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TS4436ICT is a voltage references in the Voltage Regulators family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference, Product Status: Active, Tolerance: ±1%, Temperature Coefficient: 150ppm/°C, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA).
This device comes in a 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 28.874 units of TS4436ICT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TS4436ICT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 28.874 units of TS4436ICT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TS4436ICT available in?
The TS4436ICT by STMicroelectronics is available in a 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TS4436ICT?
Unit pricing for TS4436ICT starts at $0.2556 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.