TSV6391ICT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Current - Supply | 60µA |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Supplier Device Package | SC-70-5 |
| Number of Circuits | 1 |
| Amplifier Type | General Purpose |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Output / Channel | 72 mA |
| Slew Rate | 1.1V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 2.4 MHz |
| Current - Input Bias | 1 pA |
| Voltage - Input Offset | 3 mV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 1.5 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 5.5 V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The TSV6391ICT is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353.
This device comes in a 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 9.000 units of TSV6391ICT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TSV6391ICT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.000 units of TSV6391ICT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TSV6391ICT available in?
The TSV6391ICT by STMicroelectronics is available in a 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TSV6391ICT?
Unit pricing for TSV6391ICT starts at $0.5380 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.