TSX339IPT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Type | CMOS |
| Output Type | Open Drain |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Number of Elements | 4 |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | 2.7V ~ 16V, ±1.35V ~ 8V |
| Voltage - Input Offset ( Max) | 5mV @ 5V |
| Current - Input Bias ( Max) | 10pA @ 5V |
| Current - Output ( Typ) | 20mA |
| Current - Quiescent ( Max) | 13µA |
| C M R R, P S R R ( Typ) | 90dB CMRR, 90dB PSRR |
| Propagation Delay ( Max) | - |
| Hysteresis | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TSX339IPT is a analog comparators in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width).
This device comes in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 4.920 units of TSX339IPT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TSX339IPT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.920 units of TSX339IPT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TSX339IPT available in?
The TSX339IPT by STMicroelectronics is available in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TSX339IPT?
Unit pricing for TSX339IPT starts at $0.9990 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.