VNQ7003SYTR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | Auto Restart, Status Flag |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-PowerFSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Input Type | CMOS |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | SPI |
| Supplier Device Package | PowerSSO-36 |
| Ratio - Input: Output | 4:4 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 4V ~ 28V |
| Number of Outputs | 4 |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | 7mOhm, 25mOhm |
| Voltage - Load | - |
| Current - Output ( Max) | 9A, 20A |
| Switch Type | Latched Driver |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The VNQ7003SYTR is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by STMicroelectronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Features: Auto Restart, Status Flag, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 36-PowerFSOP (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 13.147 units of VNQ7003SYTR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the VNQ7003SYTR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 13.147 units of VNQ7003SYTR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the VNQ7003SYTR available in?
The VNQ7003SYTR by STMicroelectronics is available in a 36-PowerFSOP (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for VNQ7003SYTR?
Unit pricing for VNQ7003SYTR starts at $4.66 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.