ADC12QJ1600ALREP
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Features | Temperature Sensor |
| Package / Case | 144-FBGA, FCBGA |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Configuration | ADC |
| Sampling Rate ( Per Second) | 1.6G |
| Data Interface | JESD204B, JESD204C |
| Number of Bits | 12 |
| Voltage - Supply, Analog | 1.05V ~ 1.15V, 1.8V ~ 2V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.05V ~ 1.15V, 1.8V ~ 2V |
| Number of Inputs | 4 |
| Ratio - S/ H: A D C | 0:4 |
| Number of A/ D Converters | 4 |
| Architecture | Pipelined, SAR |
| Reference Type | External, Internal |
| Grade | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging | Tray |
| U S E C C N | 3A001A2C |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| M S L rating/ Peak reflow | Level-3-235C-168 HR |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADC12QJ1600ALREP is a adc - analog to digital converters in the Data Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC), Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C (TA), Features: Temperature Sensor, Package / Case: 144-FBGA, FCBGA.
This device comes in a 144-FBGA, FCBGA package.
FPGACenter currently has 1.503 units of ADC12QJ1600ALREP in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADC12QJ1600ALREP in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.503 units of ADC12QJ1600ALREP in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADC12QJ1600ALREP available in?
The ADC12QJ1600ALREP by Texas Instruments is available in a 144-FBGA, FCBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADC12QJ1600ALREP?
Unit pricing for ADC12QJ1600ALREP starts at $3221.18 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.