ADS1110A7IDBVT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC) |
| Product Status | Active |
| Features | PGA, Selectable Address |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Configuration | PGA-ADC |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Data Interface | I²C |
| Sampling Rate( Per Second) | 240 |
| Numberof Bits | 16 |
| Voltage- Supply Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage- Supply Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Reference Type | Internal |
| Numberof Inputs | 1 |
| Numberof A/ D Converters | 1 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADS1110A7IDBVT is a adc - analog to digital converters in the Data Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC), Product Status: Active, Features: PGA, Selectable Address, Package / Case: SOT-23-6, Supplier Device Package: SOT-23-6.
This device comes in a SOT-23-6 package.
FPGACenter currently has 10.185 units of ADS1110A7IDBVT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADS1110A7IDBVT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.185 units of ADS1110A7IDBVT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADS1110A7IDBVT available in?
The ADS1110A7IDBVT by Texas Instruments is available in a SOT-23-6 package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADS1110A7IDBVT?
Unit pricing for ADS1110A7IDBVT starts at $6.02 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.