ADS1203IRGTR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/ADCs/DACs - Special Purpose |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Type | Modulator |
| Number of Channels | 1 |
| Supplier Device Package | 16-VQFN (3x3) |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Resolution ( Bits) | 16 b |
| Sampling Rate ( Per Second) | 40k |
| Data Interface | Serial |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADS1203IRGTR is a adc/dac - special purpose in the Data Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/ADCs/DACs - Special Purpose, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 16-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.536 units of ADS1203IRGTR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADS1203IRGTR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.536 units of ADS1203IRGTR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADS1203IRGTR available in?
The ADS1203IRGTR by Texas Instruments is available in a 16-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADS1203IRGTR?
Unit pricing for ADS1203IRGTR starts at $14.63 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.