ADS1225IRGVT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Features | Temperature Sensor |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Supplier Device Package | 16-VQFN (4x4) |
| Configuration | MUX-ADC |
| Sampling Rate ( Per Second) | 100 |
| Data Interface | SPI |
| Number of Bits | 24 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Number of Inputs | 1 |
| Ratio - S/ H: A D C | - |
| Number of A/ D Converters | 1 |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Reference Type | External |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADS1225IRGVT is a adc - analog to digital converters in the Data Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC), Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C, Features: Temperature Sensor, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 16-VQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.788 units of ADS1225IRGVT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADS1225IRGVT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.788 units of ADS1225IRGVT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADS1225IRGVT available in?
The ADS1225IRGVT by Texas Instruments is available in a 16-VQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADS1225IRGVT?
Unit pricing for ADS1225IRGVT starts at $9.39 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.