ADS1285IRHBR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC) |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-VQFN (5x5) |
| Configuration | MUX-PGA-ADC |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Data Interface | 3-Wire Serial, SPI |
| Sampling Rate( Per Second) | 4k |
| Numberof Bits | 32 |
| Voltage- Supply Analog | 3V ~ 5.25V |
| Voltage- Supply Digital | 2.7V ~ 3.6V |
| Input Type | Differential |
| Ratio- S/ H: A D C | 1:1 |
| Reference Type | External |
| Numberof Inputs | 2 |
| Numberof A/ D Converters | 1 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADS1285IRHBR is a adc - analog to digital converters in the Data Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC), Product Status: Active, Package / Case: 32-VFQFN Exposed Pad, Supplier Device Package: 32-VQFN (5x5), Configuration: MUX-PGA-ADC.
This device comes in a 32-VFQFN Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 1.388 units of ADS1285IRHBR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADS1285IRHBR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.388 units of ADS1285IRHBR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADS1285IRHBR available in?
The ADS1285IRHBR by Texas Instruments is available in a 32-VFQFN Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADS1285IRHBR?
Unit pricing for ADS1285IRHBR starts at $204.24 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.