ADS131M06QPBSRQ1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Features | Internal Oscillator, PGA, Simultaneous Sampling, Temperature Sensor |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Configuration | ADC |
| Sampling Rate ( Per Second) | 32k |
| Data Interface | SPI |
| Number of Bits | 24 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.4V ~ 3.6V, 2.7V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V ~ 2V, 2.7V ~ 3.6V |
| Number of Inputs | 6 |
| Ratio - S/ H: A D C | 0:1 |
| Number of A/ D Converters | 6 |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Reference Type | External, Internal |
| Grade | Automotive, AEC-Q100 |
| E U Ro H S Status | RoHS3(EU 2015/863) |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADS131M06QPBSRQ1 is a adc - analog to digital converters in the Data Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC), Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Features: Internal Oscillator, PGA, Simultaneous Sampling, Temperature Sensor, Package / Case: 32-TQFP.
This device comes in a 32-TQFP package.
FPGACenter currently has 5.694 units of ADS131M06QPBSRQ1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADS131M06QPBSRQ1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.694 units of ADS131M06QPBSRQ1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADS131M06QPBSRQ1 available in?
The ADS131M06QPBSRQ1 by Texas Instruments is available in a 32-TQFP package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADS131M06QPBSRQ1?
Unit pricing for ADS131M06QPBSRQ1 starts at $7.49 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.