ADS5485IRGCTG4
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Input Type | Differential |
| Supplier Device Package | 64-VQFN (9x9) |
| Configuration | S/H-ADC |
| Sampling Rate ( Per Second) | 200M |
| Data Interface | LVDS - Parallel |
| Number of Bits | 16 |
| Voltage - Supply, Analog | 3.1V ~ 3.6V, 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V ~ 3.6V |
| Number of Inputs | 1 |
| Ratio - S/ H: A D C | 1:1 |
| Number of A/ D Converters | 1 |
| Architecture | Pipelined |
| Reference Type | External, Internal |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A001A5A5 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADS5485IRGCTG4 is a adc - analog to digital converters in the Data Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC), Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 64-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.301 units of ADS5485IRGCTG4 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADS5485IRGCTG4 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.301 units of ADS5485IRGCTG4 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADS5485IRGCTG4 available in?
The ADS5485IRGCTG4 by Texas Instruments is available in a 64-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADS5485IRGCTG4?
Unit pricing for ADS5485IRGCTG4 starts at $331.54 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.