ADS6224IRGZT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Features | Simultaneous Sampling |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Input Type | Differential |
| Supplier Device Package | 48-VQFN (7x7) |
| Configuration | S/H-ADC |
| Sampling Rate ( Per Second) | 105M |
| Data Interface | LVDS - Serial |
| Number of Bits | 12 |
| Voltage - Supply, Analog | 3V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V ~ 3.6V |
| Number of Inputs | 2 |
| Ratio - S/ H: A D C | 1:1 |
| Number of A/ D Converters | 2 |
| Architecture | Pipelined |
| Reference Type | External, Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADS6224IRGZT is a adc - analog to digital converters in the Data Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC), Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Features: Simultaneous Sampling, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 48-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.737 units of ADS6224IRGZT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADS6224IRGZT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.737 units of ADS6224IRGZT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADS6224IRGZT available in?
The ADS6224IRGZT by Texas Instruments is available in a 48-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADS6224IRGZT?
Unit pricing for ADS6224IRGZT starts at $63.23 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.