ATL431LIAQDQNR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference |
| Product Status | Active |
| Tolerance | ±1% |
| Temperature Coefficient | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad |
| Current - Supply | - |
| Voltage - Input | - |
| Output Type | Adjustable |
| Supplier Device Package | 4-X2SON (1x1) |
| Reference Type | Shunt |
| Current - Output | 15 mA |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 2.5V |
| Voltage - Output ( Max) | 36 V |
| Noise - 0.1 Hz to 10 Hz | - |
| Noise - 10 Hz to 10k Hz | - |
| Current - Cathode | 80 µA |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ATL431LIAQDQNR is a voltage references in the Voltage Regulators family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference, Product Status: Active, Tolerance: ±1%, Temperature Coefficient: -, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA).
This device comes in a 4-XDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 11.004 units of ATL431LIAQDQNR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ATL431LIAQDQNR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.004 units of ATL431LIAQDQNR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ATL431LIAQDQNR available in?
The ATL431LIAQDQNR by Texas Instruments is available in a 4-XDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ATL431LIAQDQNR?
Unit pricing for ATL431LIAQDQNR starts at $0.3330 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.