BQ25170JDSGR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Battery Chargers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Battery Chemistry | Lithium Ion/Polymer, Lithium Iron Phosphate |
| Number of Cells | 1 |
| Charge Current - Max | 800mA |
| Interface | USB |
| Supplier Device Package | 8-WSON (2x2) |
| Fault Protection | Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
| Programmable Features | Current, Timer, Voltage |
| Battery Pack Voltage | 4.4V (Max) |
| Voltage - Supply ( Max) | 6.6V |
| E U Ro H S Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The BQ25170JDSGR is a battery chargers in the Battery & Charging family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Battery Chargers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-WFDFN Exposed Pad.
This device comes in a 8-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.569 units of BQ25170JDSGR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the BQ25170JDSGR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.569 units of BQ25170JDSGR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the BQ25170JDSGR available in?
The BQ25170JDSGR by Texas Instruments is available in a 8-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for BQ25170JDSGR?
Unit pricing for BQ25170JDSGR starts at $0.8100 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.