CD74HC4051NSR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Number of Circuits | 1 |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 8:1 |
| Switch Circuit | - |
| On- State Resistance ( Max) | 130Ohm |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | 2V ~ 6V |
| Voltage - Supply, Dual ( V±) | ±1V ~ 5V |
| -3db Bandwidth | 180MHz |
| Channel-to- Channel Matching (Δ Ron) | 5Ohm |
| Switch Time ( Ton, Toff) ( Max) | - |
| Charge Injection | - |
| Channel Capacitance ( C S(off), C D(off)) | 25pF |
| Current - Leakage ( I S(off)) ( Max) | 400nA |
| Crosstalk | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CD74HC4051NSR is a analog switches & multiplexers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width).
This device comes in a 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.772 units of CD74HC4051NSR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CD74HC4051NSR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.772 units of CD74HC4051NSR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CD74HC4051NSR available in?
The CD74HC4051NSR by Texas Instruments is available in a 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CD74HC4051NSR?
Unit pricing for CD74HC4051NSR starts at $0.5472 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.