DS90LV031AWGMLS
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-CSOIC (0.241", 6.12mm Width) |
| Type | Driver |
| Supplier Device Package | 16-CFP |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Protocol | LVDS |
| Number of Drivers/ Receivers | 4/0 |
| Data Rate | 400Mbps |
| Packaging | Tray |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The DS90LV031AWGMLS is a drivers, receivers & transceivers in the Serial Transceivers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Drivers, Receivers, Transceivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-CSOIC (0.241", 6.12mm Width).
This device comes in a 16-CSOIC (0.241", 6.12mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.330 units of DS90LV031AWGMLS in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the DS90LV031AWGMLS in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.330 units of DS90LV031AWGMLS in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the DS90LV031AWGMLS available in?
The DS90LV031AWGMLS by Texas Instruments is available in a 16-CSOIC (0.241", 6.12mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for DS90LV031AWGMLS?
Unit pricing for DS90LV031AWGMLS starts at $329.31 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.