DS90UB904QSQX/S7002783
ActiveTechnical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Serializers, Deserializers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Input Type | FPD-Link III, LVDS |
| Output Type | LVCMOS |
| Functions | Deserializer |
| Supplier Device Package | 48-WQFN (7x7) |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 1.89V, 3V ~ 3.6V |
| Number of Inputs | 1 |
| Data Rate | 903Mbps |
| Number of Outputs | 21 |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging | Bulk |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The DS90UB904QSQX/S7002783 is a serializers & deserializers in the Serial Transceivers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Serializers, Deserializers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 48-WFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 48-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 10 units of DS90UB904QSQX/S7002783 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the DS90UB904QSQX/S7002783 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10 units of DS90UB904QSQX/S7002783 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the DS90UB904QSQX/S7002783 available in?
The DS90UB904QSQX/S7002783 by Texas Instruments is available in a 48-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.