INA118UB
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Current - Supply | 350µA |
| Output Type | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Circuits | 1 |
| Amplifier Type | Instrumentation |
| -3db Bandwidth | 800 kHz |
| Current - Output / Channel | 12 mA |
| Slew Rate | 0.9V/µs |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Input Bias | 1 nA |
| Voltage - Input Offset | 10 µV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 2.7 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 36 V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The INA118UB is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 3.111 units of INA118UB in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the INA118UB in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.111 units of INA118UB in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the INA118UB available in?
The INA118UB by Texas Instruments is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for INA118UB?
Unit pricing for INA118UB starts at $20.80 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.