INA214CIDCKR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Current - Supply | 65µA |
| Output Type | - |
| Supplier Device Package | SC-70-6 |
| Number of Circuits | 1 |
| Amplifier Type | Current Sense |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Output / Channel | - |
| Slew Rate | 0.4V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 30 kHz |
| Current - Input Bias | 28 µA |
| Voltage - Input Offset | 1 µV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 2.7 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 26 V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The INA214CIDCKR is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 6-TSSOP, SC-88, SOT-363.
This device comes in a 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 9.000 units of INA214CIDCKR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the INA214CIDCKR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.000 units of INA214CIDCKR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the INA214CIDCKR available in?
The INA214CIDCKR by Texas Instruments is available in a 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for INA214CIDCKR?
Unit pricing for INA214CIDCKR starts at $0.8537 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.