LM1117IDTX-3.3/J7003099
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| P S R R | 75dB (120Hz) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Output Type | Adjustable |
| Current- Quiescent( Iq) | 10 mA |
| Current- Output | 800mA |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 3.3V |
| Voltage- Input( Max) | 15V |
| Numberof Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Voltage Dropout( Max) | 1.3V @ 800mA |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM1117IDTX-3.3/J7003099 is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Package / Case: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63, P S R R: 75dB (120Hz), Operating Temperature: -40°C ~ 125°C.
This device comes in a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 package.
FPGACenter currently has 33.276 units of LM1117IDTX-3.3/J7003099 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM1117IDTX-3.3/J7003099 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 33.276 units of LM1117IDTX-3.3/J7003099 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM1117IDTX-3.3/J7003099 available in?
The LM1117IDTX-3.3/J7003099 by Texas Instruments is available in a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM1117IDTX-3.3/J7003099?
Unit pricing for LM1117IDTX-3.3/J7003099 starts at $0.3132 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.