LM139E/883
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 20-CLCC |
| Type | General Purpose |
| Hysteresis | 10mV |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Output Type | Open-Collector, Open-Drain, Rail-to-Rail |
| C M R R P S R R( Typ) | 60dB CMRR, 60dB PSRR |
| Numberof Elements | 4 |
| Propagation Delay( Max) | 700ns (Typ) |
| Current- Input Bias( Max) | 0.1µA @ 5V |
| Current- Quiescent( Max) | 2mA |
| Voltage- Input Offset( Max) | 4mV @ 30V |
| Voltage- Supply Single/ Dual(±) | 5V ~ 30V, ±2.5V ~ 15V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM139E/883 is a analog comparators in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear, Product Status: Active, Package / Case: 20-CLCC, Type: General Purpose, Hysteresis: 10mV.
This device comes in a 20-CLCC package.
FPGACenter currently has 9.367 units of LM139E/883 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM139E/883 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.367 units of LM139E/883 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM139E/883 available in?
The LM139E/883 by Texas Instruments is available in a 20-CLCC package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM139E/883?
Unit pricing for LM139E/883 starts at $54.19 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.