LM193H
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-99-8 Metal Can |
| Type | General Purpose |
| Output Type | CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL |
| Supplier Device Package | TO-99-8 |
| Number of Elements | 2 |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | 2V ~ 36V, ±1V ~ 18V |
| Voltage - Input Offset ( Max) | 5mV @ 30V |
| Current - Input Bias ( Max) | 0.1µA @ 5V |
| Current - Output ( Typ) | 16mA @ 5V |
| Current - Quiescent ( Max) | 2.5mA |
| C M R R, P S R R ( Typ) | - |
| Propagation Delay ( Max) | 700ns |
| Hysteresis | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM193H is a analog comparators in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: TO-99-8 Metal Can.
This device comes in a TO-99-8 Metal Can package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 12.807 units of LM193H in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM193H in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 12.807 units of LM193H in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM193H available in?
The LM193H by Texas Instruments is available in a TO-99-8 Metal Can package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM193H?
Unit pricing for LM193H starts at $10.02 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.