LM193JG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Type | General Purpose |
| Output Type | Open-Collector, Rail-to-Rail |
| Supplier Device Package | 8-CDIP |
| Number of Elements | 2 |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | 2V ~ 30V, ±1V ~ 15V |
| Voltage - Input Offset ( Max) | 5mV @ 30V |
| Current - Input Bias ( Max) | 0.1µA @ 5V |
| Current - Output ( Typ) | 6mA @ 5V |
| Current - Quiescent ( Max) | 1mA |
| Propagation Delay ( Max) | 1.3µs (Typ) |
| Packaging | Tube |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM193JG is a analog comparators in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 8-CDIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 8-CDIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 1.714 units of LM193JG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM193JG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.714 units of LM193JG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM193JG available in?
The LM193JG by Texas Instruments is available in a 8-CDIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM193JG?
Unit pricing for LM193JG starts at $25.20 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.