LM25143RHAR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Output Type | Transistor Driver |
| Supplier Device Package | 40-VQFN (6x6) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 3.5V ~ 42V |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 2.2MHz |
| Number of Outputs | 2 |
| Topology | Buck |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control, Phase Control, Power Good, Soft Start |
| Output Configuration | Positive |
| Output Phases | 2 |
| Duty Cycle ( Max) | 100% |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Clock Sync | Yes |
| Serial Interfaces | - |
| Function | Step-Down |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM25143RHAR is a dc-dc switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 40-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 40-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 19.421 units of LM25143RHAR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM25143RHAR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 19.421 units of LM25143RHAR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM25143RHAR available in?
The LM25143RHAR by Texas Instruments is available in a 40-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM25143RHAR?
Unit pricing for LM25143RHAR starts at $2.93 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.