LM25180QNGURQ1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 42V |
| Supplier Device Package | 8-WSON (4x4) |
| Current - Output | - |
| Frequency - Switching | 12kHz ~ 350kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Flyback |
| Output Configuration | Positive and Negative |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 1.21V |
| Voltage - Output ( Max) | 65V (Switch) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input ( Min) | 4.5V |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM25180QNGURQ1 is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Wettable Flank, Package / Case: 8-WDFN Exposed Pad.
This device comes in a 8-WDFN Exposed Pad package with surface mount, wettable flank mounting.
FPGACenter currently has 14.477 units of LM25180QNGURQ1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM25180QNGURQ1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 14.477 units of LM25180QNGURQ1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM25180QNGURQ1 available in?
The LM25180QNGURQ1 by Texas Instruments is available in a 8-WDFN Exposed Pad package with surface mount, wettable flank mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM25180QNGURQ1?
Unit pricing for LM25180QNGURQ1 starts at $3.68 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.