LM26480QSQ-CF/NOPB
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-WQFN (4x4) |
| Voltage - Supply | 2.8V ~ 5.5V |
| Frequency - Switching | 2MHz |
| Number of Outputs | 4 |
| Topology | Step-Down (Buck) Synchronous (2), Linear (LDO) (2) |
| Voltage/ Current - Output 1 | 0.8V ~ 2V, 1.5A |
| Voltage/ Current - Output 2 | 1V ~ 3.3V, 1.5A |
| Voltage/ Current - Output 3 | 1V ~ 3.5V, 300mA |
| w/ L E D Driver | No |
| w/ Supervisor | No |
| w/ Sequencer | No |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM26480QSQ-CF/NOPB is a linear & switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 24-WFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 24-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 8.436 units of LM26480QSQ-CF/NOPB in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM26480QSQ-CF/NOPB in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.436 units of LM26480QSQ-CF/NOPB in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM26480QSQ-CF/NOPB available in?
The LM26480QSQ-CF/NOPB by Texas Instruments is available in a 24-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM26480QSQ-CF/NOPB?
Unit pricing for LM26480QSQ-CF/NOPB starts at $3.43 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.