LM2743Q1MTC/NOPB
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type | Transistor Driver |
| Functions | Step-Down |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1V ~ 16V |
| Frequency - Switching | 50kHz ~ 1MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Buck |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control, Power Good, Soft Start, Tracking |
| Output Configuration | Positive |
| Output Phases | 1 |
| Duty Cycle ( Max) | 80% |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Clock Sync | No |
| Packaging | Bulk |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM2743Q1MTC/NOPB is a dc-dc switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width).
This device comes in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.818 units of LM2743Q1MTC/NOPB in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM2743Q1MTC/NOPB in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.818 units of LM2743Q1MTC/NOPB in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM2743Q1MTC/NOPB available in?
The LM2743Q1MTC/NOPB by Texas Instruments is available in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM2743Q1MTC/NOPB?
Unit pricing for LM2743Q1MTC/NOPB starts at $0.9823 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.