LM46001QPWPTQ1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Not For New Designs |
| Package / Case | 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Functions | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Series | Automotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER® |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Output Type | Adjustable |
| Numberof Outputs | 1 |
| Frequency- Switching | 200kHz ~ 2.2MHz |
| Current- Output | 1A |
| Output Configuration | Positive |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage- Output( Max) | 28V |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 1V |
| Voltage- Input( Max) | 60V |
| Voltage- Input( Min) | 3.5V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM46001QPWPTQ1 is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Not For New Designs, Package / Case: 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width), Functions: Step-Down, Topology: Buck.
This device comes in a 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.
FPGACenter currently has 1.889 units of LM46001QPWPTQ1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM46001QPWPTQ1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.889 units of LM46001QPWPTQ1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM46001QPWPTQ1 available in?
The LM46001QPWPTQ1 by Texas Instruments is available in a 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM46001QPWPTQ1?
Unit pricing for LM46001QPWPTQ1 starts at $4.11 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.