LM5160ADNTT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 65V |
| Supplier Device Package | 12-WSON (4x4) |
| Current - Output | 2A |
| Frequency - Switching | Adj to 1MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Buck, Flyback |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 2V |
| Voltage - Output ( Max) | 60V |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input ( Min) | 4.5V |
| Function | Step-Down |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM5160ADNTT is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 12-WFDFN Exposed Pad.
This device comes in a 12-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 47.541 units of LM5160ADNTT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM5160ADNTT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 47.541 units of LM5160ADNTT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM5160ADNTT available in?
The LM5160ADNTT by Texas Instruments is available in a 12-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM5160ADNTT?
Unit pricing for LM5160ADNTT starts at $0.0405 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.