LM5170PHPT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-PowerTQFP |
| Output Type | Transistor Driver |
| Supplier Device Package | 48-HTQFP (7x7) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 6V ~ 85V |
| Frequency - Switching | 50kHz ~ 500kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Buck-Boost |
| Control Features | Enable, Frequency Control, Power Good, Soft Start |
| Output Configuration | Positive |
| Output Phases | 2 |
| Duty Cycle ( Max) | - |
| Synchronous Rectifier | - |
| Clock Sync | Yes |
| Serial Interfaces | - |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM5170PHPT is a dc-dc switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 48-PowerTQFP.
This device comes in a 48-PowerTQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.745 units of LM5170PHPT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM5170PHPT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.745 units of LM5170PHPT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM5170PHPT available in?
The LM5170PHPT by Texas Instruments is available in a 48-PowerTQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM5170PHPT?
Unit pricing for LM5170PHPT starts at $10.50 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.