LMG3425R050RQZT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers |
| Product Status | Active |
| Features | Bootstrap Circuit, Latch Function, Slew Rate Controlled |
| Application | General Purpose |
| Package / Case | 54-VQFN Exposed Pad |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Interface | PWM |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Voltage- Supply | 7.5V ~ 18V |
| Fault Protection | Over Current, Over Temperature, UVLO |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Load Type | Inductive, Capacitive, Resistive |
| Rds On( Typ) | 43mOhm |
| Voltage- Load | 7.5V ~ 18V |
| Current- Peak Output | 1.2A |
| Current- Output/ Channel | 1.2A |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LMG3425R050RQZT is a full & half-bridge drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers, Product Status: Active, Features: Bootstrap Circuit, Latch Function, Slew Rate Controlled, Application: General Purpose, Package / Case: 54-VQFN Exposed Pad.
This device comes in a 54-VQFN Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 1.750 units of LMG3425R050RQZT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LMG3425R050RQZT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.750 units of LMG3425R050RQZT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LMG3425R050RQZT available in?
The LMG3425R050RQZT by Texas Instruments is available in a 54-VQFN Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LMG3425R050RQZT?
Unit pricing for LMG3425R050RQZT starts at $17.81 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.