LMG5200MOFT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Features | Bootstrap Circuit |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 9-QFN |
| Technology | NMOS |
| Interface | Logic |
| Supplier Device Package | 9-QFN (8x6) |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Current - Output / Channel | 10A |
| Current - Peak Output | - |
| Fault Protection | UVLO |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Load Type | Inductive |
| Rds On ( Typ) | 15mOhm LS, 15mOhm HS |
| Voltage - Load | 80V |
| Applications | Synchronous Buck Converters |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LMG5200MOFT is a full & half-bridge drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Texas Instruments. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Features: Bootstrap Circuit, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 9-QFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 4.188 units of LMG5200MOFT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LMG5200MOFT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.188 units of LMG5200MOFT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LMG5200MOFT available in?
The LMG5200MOFT by Texas Instruments is available in a 9-QFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LMG5200MOFT?
Unit pricing for LMG5200MOFT starts at $12.09 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.